Juletræet tændes i Jægerspris

Juletræet tændes i Jægerspris
Foto: Camilla Hultén

JÆGERSPRIS: Det store, smukke træ fra Nordskoven tændes og lukker julelyset ind i Jægerspris søndag den 27. november.

Det sker med timevis af hyggelige juleaktiviteter i og omkring Kulturhuset Rejsestalden i samarbejde med Jægerspris Netværk, Jægerspris Amatør Scene (JAS) og Slotsparkens Friskole.

Man kan se fotograf David Folis udstilling i Kulturhuset Rejsestalden.

Der er Julebazar på Slotsparkens Friskole. Senere på dagen synger eleverne fra Slotsparkens Friskole på Rejsestaldens udendørsscene. Mellem klokken 13 og 15 viser nissehuemester Erik Westergren børn, hvordan de selv syr en fin nissehue til jul. Det sker i Rejsestalden, hvor Jægerspris Netværk har hyggelig Julecafé fra klokken 14.30 og til festlighederne slutter klokken 17.

JAS optræder også på Rejsestaldens udendørsscene med smagsprøver fra årets juleforestilling ”Folk og røvere i Kardemommeby”.

Klokken 16 tænde julemanden træet, og der uddeles slikposer til de første 400 børn.

Jægerspris

Andre artikler fra denne uge

Et svin pr. snude

Af Tomas Skov HORNSHERRED: Som det formentlig blev de fleste bekendt under valgkampen, producerer Danmark hvert år over 30 millioner

Læs mere »

Pas på ukrudtsbrænderen

FREDERIKSSUND: Der har været flere uheldige tilfælde af mindre brande under brug af ukrudtsbrændere i Nordsjælland. Ukrudtsbrændere er populære, når

Læs mere »