En invitation til kommunens kunstnere

En invitation til kommunens kunstnere

JÆGERSPRIS: Er du kunstner og bor i Frederikssund Kommune. Vil du skabe et værk, der relaterer til broen, og har du lyst til at udstille dit værk i Rejsestalden måneden op til broåbningen og på festpladsen til selve broåbningen? 

Sådan lyder en invitation fra Rejsestaldens kunstudvalg om at deltage i en udstilling med temaet ”Bro”. Man håber, at kunstnerne bidrager med mange forskellige kunstarter til temaet.

Der er plads til 19 kunstnere. Pladser tildeles udelukkende efter først til mølle princippet.

Hver kunstner kan deltage med et værk, enten en genstand eller et billede.

Billeder må maksimum  være 80 x 80 centimeter og minimum  40 x 40. Der er plads til 10 værker i kategorien billedkunst.

Installation/kunsthåndværk må maksimun have en højde på 150 x 80 x 80 centimeter og minimum 20 x 10 x 10. Der er plads til ni værker i kategorien installation/kunsthåndværk.

Hvis man vil være med, skal man tilmelde sig senest den 15. juni til rss@frederikssund.dk. 

1. august er der deadline for indsendelse af elektronisk materiale/info om kunstværket.

Andre artikler fra denne uge

Pyromanbrand på rådhuset


31-årig brandstifter varetægtsfængslet efter omfattende brandskader på kommunens rådhus. FREDERIKSSUND: Flere medarbejderen på Frederikssund rådhus mødte onsdag morgen 16. april

Læs mere »

Succes med plan B


SKIBBY: Med et sent afbud fra foredragsholderen havde bestyrelsesmedlemmerne i Historisk Forening for Skibby-egnen måtte lægge en hurtig nødplan for

Læs mere »