Tang fjernes i Kulhuse og på Marbæk Strand

Tang fjernes i Kulhuse og på Marbæk Strand

FREDERIKSSUND KOMMUNE: En række borgere har de seneste dage kontaktet kommunen og borgmester John Schmidt Andersen (V) om tang på stranden i Kulhuse. Han har derfor bedt om at få undersøgt forholdene.

– Det gjorde vi også tidligere på sommeren. Imidlertid var der på det tidspunkt ikke større udfordringer med tang. Men på grund af meget vestenvind i juli er der sidenhen skyllet ekstraordinært meget tang i land i Kulhuse og på Marbæk Strand, fortæller John Schmidt Andersen.

 – Jeg har derfor aftalt med udvalgsformændene for Fritids- og kulturudvalget Jesper Wittenburg (A)  og for Plan- og miljøudvalget, Jørgen Bech (V),  at vi nu fjerner tang, så badegæsterne kan gøre bedre brug af stranden i resten af badesæsonen.

HedeDanmark forventer, at de kan gøre dette i indeværende uge (uge 31).

Andre artikler fra denne uge

Ny formand og bestyrelse

FREDERIKSSUND: Socialdemokratiet i Frederikssund har på sin seneste velbesøgte generalforsamling lørdag 21. marts valgt en ny bestyrelse, der skal stå

Læs mere »

Ny lokal bestyrelse

FREDERIKSSUND: Efter den nyligt afholdte generalforsamling har Dansk Folkeparti i Frederikssund sammensat en ny lokal bestyrelse. Bestyrelsen konstituerede sig 1.

Læs mere »