Fællesskab og gode oplevelser

Fællesskab og gode oplevelser
Foto: patrick Holbek

Den grønne kirkefestival Under Åben Himmel skabte atter liv i Sæby.

SÆBY: Der var hygge og højt humør igen i år på festivalpladsen til Under åben Himmel lige ved Sæby kirke. Vand som livgivende var tema for festivalen i år, og man må sige naturen var med på den på festivalens første dag, om fredagen. I et stille øjeblik kunne man høre rytmen fra regnen mod teltdugen, hvor alle gæster søgte sammen til velbesøgte koncerter.

Det gav en tæt og nær oplevelse af at være sammen. De øvrige dage bød på sol og tørvejr, og det summede af liv og latter på festivalpladsen.

– Vi sender i år en særlig tak til det lokale erhvervsliv, der har støttet festivalen med sponsorater, efter bevillingen er blevet beskåret. Det betyder meget at mærke den opbakning fra lokalsamfundet, og vi opfatter det, som at festivalen er værdsat og har betydning for mange. Det er vi meget taknemmelige for, fortæller sognepræst og tovholder for festivalen Helene Wonsbek Rasmussen.

Andre artikler fra denne uge

Den længste hale

SKIBBY: Efter snart 75 år som tegneseriefigur springer Spirillen (kendt for sin lange hale) nu ind på det store lærred

Læs mere »