TitleExtra
JÆGERSPRIS:
En del af Hovedgaden og Møllevej forvandles til sprudlende gågade med åbne butikker, spændende boder, masser af foreninger, god mad, veloplagte lokalpolitikere, kultur og meget mere. På udendørsscenen ved Rejsestalden underholder blandt andet Baunehøj Efterskoles elever og det forrygende band Kickstarters.
Årets Blå Nat kunstner
Årets Blå Nat kunsttryk forestiller Kongeegen i Nordskoven i Jægerspris og er malet af Claus Brusen, der maler i genren magisk realisme.
Blå Nat arrangeres i et samarbejde mellem Jægerspris Netværk og Kulturhuset Rejsestalden og et hav af frivillige. Udgifter til arrangementet finansieres blandt andet af barerne omkring og i Rejsestalden og af Frederikssund Kommunes kulturpulje. Mere information om programmet findes på www.rejsestalden.frederikssund.dk.
- Blå Nat plakat 2022, der forestiller Kongeegen, maleri af Claus Brusen
- Sidst der blev holdt Blå Nat er nu to år siden og forventningerne er høje til at Jægerspris endnu en gang er klar til en aften i kulturens navn. Billederne er fra 2019 – tiden før Covid 19.