Kærlighedsduetter i sognegården

Kærlighedsduetter i sognegården

SKIBBY: Torsdag den 13. juni klokken 19.30 indleder “Slotskoncerterne af 1983” sommerens koncertrække i Skibby Sognegård med en operaaften med kærlighedsduetter. 

“Har du ikke elsket, har du ikke levet” skrev forfatteren Søren Kierkegård. Den sandhed kendte store operakomponister som Verdi, Puccini eller Wagner, og de har formået at fylde deres kompositioner med overjordisk kærlighed, passion og hengivenhed, lyder det fra arrangøren. 

Operasangerne Catlen Gjøl, sopran, og Ernst Sondum Dalsgard, tenor, synger Loveduets fra Verdis “La Traviata”, Puccinis “Tosca”, Donizettis “Lucia di Lammermoor” og mange flere. 

Knud Rasmussen ledsager på klaveret.

Billetter kan fås på www.flutist.dk eller telefon 4593  0778 alle ugens dage.

Andre artikler fra denne uge

Tre forbud på stribe


Læserbrev Af Kurt Terkelsen Damgårdsvænget 49, Skibby Som redaktionsmedarbejder Dansktoppen Subnet/ medlem af Ældre Sagen, har jeg nu modtaget ”3

Læs mere »

Julemarked i Kulhuse


KULHUSE: Lørdag den 2. december fyldes Kulhuse Kultur- og Medborgerhus med alskens boder med skønne jule- og adventsgaver, juledekorationer, kranse,

Læs mere »