Havhingsten lagde til i Gershøj Havn

Havhingsten lagde til i Gershøj Havn
Foto: Steen Westh

GERSHØJ: Lørdag eftermiddag kunne besøgende i Gershøj havn se langskibet Havhingsten fra Glendalough i horisonten.

Skibet og dets bestærning, bestående af et halvt hundrede m/k’ere skulle besøge kroen og overnatte i shelterpladsen i Gershøj.

Fotograf Steen Westh lagde vejen forbi for at forevige det største skib, Vikingeskibsmuseet endnu har bygget.

Med sin længde på 30 meter er det i særklasse blandt vikingeskibe.

Havhingsted, også kaldet ”Fuldblod på havet”-Skuldelev 2, er et af vikingetidens langskibe fra cirka 1042, genskabt som rekonstruktion.

Originalen af det store skib er opstillet i Vikingeskibshallen – der er kun cirka 25 procent tilbage af det.

Det var i 1962, at arkæologer blotlagde skibsdele fra fem vikingeskibe: Skuldelev 1, Havskibet, Skuldelev 2, Det store langskib, Skuldelev 3, Kystfareren, Skuldelev 5, Det lille langskib og Skuldelev 6, Fiskerbåden.

Andre artikler fra denne uge

Forrygende fejring

Anlægsgartner Gottlieb markerede de første 25 år for fulde gardiner. Af Tomas Skov SKIBBY: Fredag 28. august var de helt

Læs mere »