Snart funkler byernes juletræer

Snart funkler byernes juletræer
Snart vil byens juletræer lyse op i mørket. Foto: Kenneth Jensen

HORNSHERRED: Med kun godt en måned til jul nærmer tiden sig også for at juletræerne tændes i byerne. Første sted blev Frederikssund 15. november 2024, hvor borgmesteren og julemanden tændte små juletræer to steder i bymidten, inden det store juletræ til sidst tændtes foran Sillebroen.

Jul i Skibby
Den næste by som tænder for juletræet i bymidten er Skibby fredag 29. november 2024 kl. 15.30 – og mon ikke at julemanden også her finder vej for at hjælpe med at tænde træet og dele slikposerne ud til børnene? Der er også mulighed for at købe gløgg og æbleskiver.

Lys i Jægerspris
Tredje by som tænder lys i byens store juletræ er Jægerspris. Det sker første søndag i advent, 1. december 2024 kl. 16.00 foran Kulturhuset Rejsestalden.
Inden julemanden dukker op igen, og også her tænder træet, er der mulighed for at nyde den hyggelige stemning omkring kulturhuset og friskolen, hvor man blandt andet kan købe varm gløgg, chokolade og æbleskiver mens Jægerspris Amatør Scene optræder på scenen.
Efter træet er tændt uddeler julemanden godteposer og juice til børnene.

Andre artikler fra denne uge

Ny formand og bestyrelse

FREDERIKSSUND: Socialdemokratiet i Frederikssund har på sin seneste velbesøgte generalforsamling lørdag 21. marts valgt en ny bestyrelse, der skal stå

Læs mere »

Ny lokal bestyrelse

FREDERIKSSUND: Efter den nyligt afholdte generalforsamling har Dansk Folkeparti i Frederikssund sammensat en ny lokal bestyrelse. Bestyrelsen konstituerede sig 1.

Læs mere »