Også anerkendelser til spejdere

Også anerkendelser til spejdere

Af Conny Probst

FREDERIKSSUND KOMMUNE: Folkeoplysningsudvalget har – efter forslag fra BUS, Samrådet for Børne- og Ungdomsorganisationer i Frederikssund – vedtaget, at der i lighed med de sportslige anerkendelser ved den årlige Idræts – og prisfest tillige uddeles anerkendelse inden for spejderområdet.

Modtagere kan være en person, en spejderpatrulje og/eller en spejdergruppe, der er godkendt som folkeoplysende forening i Frederikssund Kommune. 

Anerkendelser tildeles til dem, som har fået en placering som nummer 1, 2 eller 3 ved en eller flere udvalgte spejderaktiviteter. Anerkendelse kan også gives til spejdergrupper, der har gennemført projekter/events, som har et specifikt, udfordrende spejdermæssigt islæt. Aktiviteterne kan være udbudt både lokalt, regionalt eller på landsplan. 

Det er BUS, der foretager indstillinger til uddeling af en eller flere anerkendelser – i lighed med proceduren omkring anerkendelse til idrætten, hvor foreningen indstiller idrætsudøver.

Andre artikler fra denne uge

Forbrydelse og straf

En grum fortælling om henrettelsen på Biltris mark. Af Lars Kiørboe HORNSHERRED: Sognepræsten Hr. Knud Friis skrev i Sæby kirkebogs

Læs mere »