Narkosalg og-kørsel

FREDERIKSSUND KOMMUNE: I sidste uge brugte Nordsjællands Politi en stor del af tirsdagen på at gennemføre en indsats målrettet salg af narko på gadeplan.

Indsatsen fandt sted i Frederikssund, Hillerød, Humlebæk, Farum, Helsingør og Birkerød. I alt blev 13 personer sigtet for besiddelse af euforiserende stoffer.

Alle de sigtede blev oplyst om muligheden for at få hjælp til at komme ud af et narkotikamisbrug. Ingen af dem ønskede dog at tage imod dette.

Natten til onsdag blev en 20-årig mand fra Jægerspris sigtet for narkokørsel, da han kom kørende ad Jenriksvej på en knallert, som efterfølgende viste sig at være stjålet.

Manden blev tillige sigtet for at være i besiddelse af en mindre mængde hash.

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »