Legendens sidste dage

Legendens sidste dage
I ”The Death of Robin Hood” er Robin Hood blevet en myte, han ikke længere kan bære, og filmen kredser om skyld, forsoning og prisen for et liv levet i oprør.

SKIBBY: Skibby Kino viser ”The Death of Robin Hood” 26.-28. juni kl. 19.30, der med Hugh Jackman i hovedrollen er en mørk og kompromisløs nyfortolkning af den klassiske fortælling. Her er der ingen romantiseret helt eller vittig gavtyv, men et portræt af en plaget mand, der ser tilbage på et liv præget af vold, kaos og død.

Da Robin bliver dødeligt såret i et slag, han troede skulle blive hans sidste, opstår der en uventet mulighed for frelse i mødet med en mystisk kvinde. Filmen er tilladt for børn over 15 år.

Andre artikler fra denne uge

En heldig kartoffel

Kartofler tegner både fortiden og fremtiden på Mørkebjerggård. Af Tomas Skov VENSLEV: Med en årlig kartoffelproduktion på omkring syv millioner

Læs mere »