Koncert med ”Duo Opera-Charm”

Koncert med ”Duo Opera-Charm”

SKIBBY: Onsdag aften den 28. august er der festlig sommeropera og operettetoner i Skibbys sognegård.

Det bliver et internationalt festfyrværkeri og et dejligt gensyn, når den russiske sopran Tatiana Kisselova i år optræder sammen med den colombianske mezzosopran Yolanda Mendez Brockdorff.

Så sker der noget helt særligt. Ikke mindst på grund af deres fantastiske evne til at gribe publikum med charme og temperament. 

De optræder med smukke duetter som for eksempel  Blomster-duetten fra operaen Lakmé (Delibes), Barcarola fra Hoffmans eventyr (Offenbach). Eller hvad med Rossinis Katteduet?

 Der venter publikum en stor oplevelse, når sæsonen rundes af med ”Duo Opera-Charm” bestående af Yolanda Mendez Brock-
dorff, mezzosopran, og Tatiana Kisselova, sopran, akkompagneret af Knud Rasmussen på klaver.

Andre artikler fra denne uge

En sjovere skolegang

Den praksisnære Juniormesterlære giver flere unge mod på uddannelse. FREDERIKSSUND KOMMUNE: De første erfaringer med juniormesterlære i Frederikssund Kommune peger

Læs mere »