JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt i byen Szilvásvárad som ligger ca. 100 kilometer nordøst for Budapest i Ungarn, Morgan stillede op i klassen Barbue til og med 12 år og vandt i en tæt kamp over flere dage.
– Jeg er bare så glad for alle, der har støttet mig til min rejse – både private og firmaer – og jeg er stolt af, at det lykkedes. Det føles fedt at have kæmpet for Danmark og det er lidt vildt at blive verdensmester, fortæller den unge bueskytte.
Tæt i toppen
I Ungarn var det ikke kun en kamp mod andre skytter også med en høj varme på mellem 28 og 35 grader.
– I min bueklasse blev det en meget, meget tæt kamp, så efter alle de dage, timer og pile ude på banerne, ja så var forskellen så lille, at det kun var ti point mellem min førsteplads og anden pladsen, som gik til en skytte fra Slovakiet, fortsætter Morgan.
EM i Kroatien forude
Efter medaljeoverrækkelsen blev han opfordret af forbundet International Archery Association til at deltage til næste års EM, som afholdes i Kroatien, så Morgan skal nok i gang med at spare sammen igen.
– Så jeg håber igen på lokal støtte. Men nu skal jeg lige glæde mig over min sejr og samtidig glæde mig over at alle de danske skytter og ikke mindst os ungdomsskytter, som har gjort det så godt, siger Morgan.
De var i alt 21 skytter afsted fra Danmark, og der var over 800 skytter i alt.
– Vi kæmpede os til fem medaljer. Vi var fem ungdomsskytter, og vil vandt tre medaljer med hjem, fortæller skytten.
Morgan deltager i mange stævner i løbet af året, men nu skal han holde en velfortjent pause fra stævner, inden der venter nye stævneudfordringer senere på året.
/TS








