DSB-baneterræn hører ikke til i Frederikssund kommune

DSB-baneterræn hører ikke til i Frederikssund kommune
Maibritt Møller Nielsen mener ikke, at DSB´s baneterræn hører til i Frederikssund Kommune.

Læserbrev

Af Maibritt Møller Nielsen

Byrådsmedlem for Nye Borgerlige

”Bølgerne” er gået højt og hele denne sag, burde have været håndteret bedre. Det kan ingen vist være uenig i.

DSB´s favorit placering af deres nye baneterræn er i Sydbyen. Midt i et naturskønt område, med smuk udsigt og ganske tæt på vandet.

Alle de borger der bor i område, har været under et voldsomt pres. Det kunne have været afværget inden for kort tid, for den placering er åbenlyst kun i DSB´s interesse. Heldigvis er det nu besluttet, at dette område går fri.

Men nu er den nordlige del af Vinge sat i spil og alle de borgere, der har købt bolig i Vinge under helt andre forudsætninger, end et evt. kommende baneterræn, står for tur.

Jeg er af den helt klare overbevisning, at DSB´s baneterræn kort og godt ikke hører til i vores kommune, længere er den ikke.!

Det er ikke foreneligt med de fremtidsvisioner, der er for kommunen om, at tiltrække flere skatteborger og gøre vores dejlige kommune, til et attraktivt sted at bo.

Arbejdspladser er meget velkomne i kommunen, men ikke for én hver pris.

Så det bliver et klart og rungende NEJ tak fra mig, uanset hvor man måtte ønske at placere et baneterræn i Frederikssund kommune.

Andre artikler fra denne uge

En stemme for børnene


Utålmodige forældre står klar til at videreføre Tumlebo som et privat pasningstilbud. Af journalist Tomas Skov SKIBBY: Frederikssund Kommune har

Læs mere »

Skak men ikke mat


Elever spillede hjernen stærk på Skolernes Skakdag. HORNSHERRED: Der var konger, dronninger og action-skak på skemaet, da 3.302 unge fra

Læs mere »