Dansk drama i Caribien

Dansk drama i Caribien

Se Trine Dyrholm i den danske film ”Birthday Girl” 15.-17. og 29. april-1. maj kl. 19.30, når Skibby Kino viser filmen, der udspiller sig på et krydstogtskib på vej mod Caribien.

Nanna har inviteret sin datter Cille og hendes bedste veninde med på et krydstogt for at fejre Cilles 18-års fødselsdag. Forventningerne er høje, og de har store planer for dagene om bord på krydstogtet.

Men allerede første nat forvandles deres drømmeferie til et mareridt, da Cille bliver fundet, udsat for et overgreb.

Chokeret indser Nanna, at hun selv må i aktion, for at sikre at retfærdigheden sker fyldest.

”Birthday Girl” er et intenst drama om en mors vedholdende søgen efter retfærdighed og sin datters kærlighed.

Filmen er tilladt for børn over 15 år.

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »