Koncert i Skuldelev

SKULDELEV: MC Hansen – ”en sjællandsk Niels Hausgaard fra Jungshoved” – er en dansk folkemusiker, som har vundet flere musikpriser og har givet koncerter i både Europa, USA og Canada. Herhjemme har han optrådt i utallige byer og har været på mange festivaler enten som musiker eller som konferencier. 

MC Hansen skriver selv sine sange og mellem sangene fortæller han historier med stort lune og humør om livet på hans hjemegn – Jungshoved. Han har øje for både de små og de store ting i tilværelsen og for alle finurlighederne.

MC Hansen synger på dansk og med sig har han sin makker Jacob Chano, som på alle måder bakker op om MC`s sange. De to klæder hinanden godt.

Det er Skuldelev-Selsø Multikulturforening der står for koncerten som foregår i den gamle gymnastiksal på Skuldelev Skole fredag den 1. april. Dørene åbnes klokken 18,  så man kan sidde og nyde sin medbragte mad og kaffe inden koncerten. 

Andre artikler fra denne uge

En heldig kartoffel

Kartofler tegner både fortiden og fremtiden på Mørkebjerggård. Af Tomas Skov VENSLEV: Med en årlig kartoffelproduktion på omkring syv millioner

Læs mere »