Foredrag om Tom Waits og mig

Foredrag om Tom Waits og mig
[vc_row][vc_column][vc_column_text]JÆGERSPRIS: “Tom Waits og mig” er overskriften på et musikalsk foredrag i Kulturhuset Rejsestalden torsdag den 13. maj klokken 19 til 21. 

Tom Waits regnes blandt de mest indflydelsesrige amerikanske sangskrivere og entertainere, selvom han på en måde ligger lidt og svæver i sin egen atmosfære. Mange både kender ham og kender ham alligevel ikke. 

Mikkel Stolt, der har skrevet bogen ”Tom Waits og mig” i anledning af Tom Waits 70 års fødselsdag i 2019, fortæller levende om Waits og hans musik og om sit eget forhold til Waits musik. 

I løbet af foredraget spilles nogle af Waits sange, og Mikkel Stolt spiller også nogle af sine egne Waitsfortolkninger på klaveret.[/vc_column_text][vc_single_image image=”45343″ img_size=”800×1548 pixel” add_caption=”yes”][/vc_column][/vc_row]

Andre artikler fra denne uge

Den store flugt

NaturEkspressen åbenbarede Hornsherred for ukrainske flygtninge. Af Tomas Skov HORNSHERRED: Der er høj sol over Herredet, da NaturEkspressen sætter fra

Læs mere »

Ny sæson med Seniorbio

SKIBBY: Efterårets første forestilling i Skibby Kinos Seniorbio bliver 1.-2. september kl. 13.30 med den danske film ”Mørkeland” fra august

Læs mere »