Virtual Reality i Rejsestalden

Virtual Reality i Rejsestalden

JÆGERSPRIS: Den 3. og 4. april kan man opleve  Virtual Reality i Rejsestalden i tidsrummet fra klokken 15 til 20 i forbindelse med Kulturfuglens digitale festival. 

Det er Frederikssund Bibliotekerne og Rejsestalden, der går digitalt og byder på Virtual Reality – under kyndig vejleding fra Khora-teamet, der gennem en virtuel verden eksperimenterer med at sende deltagernes sanser på himmelflugt.

Virtual reality er computerskabt illusion, for eksempel i form af lyd og billede, der frembringer en slags parallelverden, som man oplever at være en del af og kan påvirke. 

Virtual reality er kommet for at blive og vil påvirke måden vi lever på i fremtiden. 

Professionelle inden for videnskab, historie, erhvervsliv, kunst og teknologi bruger allerede både virtual reality og såkaldt augmented reality, som er et udvidet syn på virkeligheden, hvor man gennem en skærm ser computergenerede billeder, lyd eller anden data oven på den faktiske virkelighed.

I Rejsestalden kan man vælge mellem forskellige oplevelser enten af kunstnerisk eller kropsligt udfordrende karakter. 

Prisen er 50 kroner per tur, der varer 15 minutter.

Billetter skal bookes på forhånd via www.rejsestalden.frederikssund.dk

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »