KULHUSE: Kunst før Columbus udstiller værker af billedkunstner Pernille Koch i Kulhuse Kultur- og Medborgerhus lørdag 8. og søndag 9. august, begge dage fra kl. 13 – 17. Om lørdagen kl. 13.15 fortæller Pernille Koch om arbejdet med sine værker. Derudover er kunstneren til stede begge udstillingsdage.
Pernille Koch er uddannet tegner og grafisk designer på Danmarks Designskole 1976-80, og netop de grafiske elementer kombineret med en eminent evne til at tegne er de bærende elementer i hendes kunst. Pernille Koch arbejder med akrylmaleri og papir og alt i hendes værker er håndlavet, helt uden brug af stencils, transfer og lign.
Eventyrligt udtryk
De yderst detaljerede værker viser udover stor håndværksmæssig kunnen også en sikker sans for komposition. Pernille Kochs maleriske univers består af genkendelige figurer, symboler, ornamenter og håndskrift og disse elementer danner tilsammen en central komposition omgivet af betydningsbærende tegn.
I hendes værker ses et eventyrligt, surrealistisk grafisk udtryk, som hun er ene om i dansk kunst, idet vi i dag stort set ikke ser sådanne arbejder alene udført i hånden. Hun mestrer virkelig et sjældent håndværk, hvor det nutidige grafiske udtryk minder om en tid, der har været.
Billedrigdom og symbolik er skabt ud fra det, hun selv beskriver som almindeligheder fra et liv, med et stænk af surrealisme og absurde sammenstillinger.
Kunst med brod
Almindelighederne kommer fra Pernille Kochs observation af verden omkring sig og i hende selv. Alt kan inspirere, alt kan blive til tegn i hendes smukke og delikate kunstneriske univers. Men tag ikke fejl – værkerne er ofte udført i lyse pasteller og kan ved første øjekast se nærmest ”nuttede”, søde og ufarlige ud.
Det er dog ikke køn dekoration, der er hendes ærinde. Pernille Koch gemmer nemlig mange hentydninger og budskaber i sin brug af symboler og skrift, og går beskueren på opdagelse i disse, vil man opdage, at der så sandelig er brod i hendes kunst. Alle er velkomne på udstillingen. Der er gratis adgang.
/TS








