Spænding på tysk lærerværelse

Spænding på tysk lærerværelse

SKIBBY: Man kan se den tyske thriller ”Lærerværelset” i Skibby Kino den 23. til 26. november klokken 19.30 og den 23. november også klokken 13.30.

Carla Nowak er en ung, idealistisk folkeskolelærer, der underviser 7. klasse i gymnastik og matematik.

En række tyverier gør livet surt for alle på lærerværelset, og da en dreng med tyrkisk baggrund bliver anklaget og groft ydmyget foran hele klassen, beslutter Carla sig for at undersøge sagen nærmere.

Ved hjælp af kameraet på sin computer finder hun ud af, at tyven måske i virkeligheden er sekretæren Friederike Kuhn, men her opstår så det helt store dilemma.

Friederike er nemlig mor til en af Carlas dygtigste elever, Oskar på 13 år, og det er ikke det eneste. For hvor langt kan man i virkeligheden tillade sig at gå?

Filmen frarådes børn under syv år.

Andre artikler fra denne uge

Kampen for kommunen

Hver anden uge op til valget stiller vi en kommunalpolitiker fem spørgsmål. Af Tomas Skov KOMMUNALVALG: Hvordan vil Socialdemokratiet sikre,

Læs mere »

Valgmøde i Skibby

SKIBBY: Ved du hvem, der bedst repræsenterer dine interesser som pensionist? Sådan lød overskriften på den invitation, som Ældresagen, Danske

Læs mere »