Nej til ekstraordinært festival-tilskud

Nej til ekstraordinært festival-tilskud

FREDERIKSSUND: Frederikssund Festival søgte tidligere på året om et ekstraordinært tilskud på 200.000 kroner i 2023 samt et fremadrettet fast årligt tilskud på 200.000 kroner.

Frederikssund Festival er en af tre festivaler – Hornsrock Musikfestival, Snake City Jazzfestival og Frederikssund Festivalen – der indgår i den årlige fælles underskudsgaranti på 100.000 kroner.

På januar-mødet i Job, erhverv og kultur blev ansøgningen taget af dagsordenen.

Nu har udvalget haft lejlighed til at drøfte ansøgningen, som man besluttede at forkaste.

Festivalen skriver i deres ansøgning, at hvis festivalen for 2023 ikke giver overskud, vil der ikke længere være et økonomisk grundlag for at afholde Frederikssund Festival i 2024.

Underskud

I 2021 havde Frederikssund Festivalen et underskud på 614.622 kroner og fik i første omgang udbetalt 50.000 kroner fra underskudsgarantien.

Senere blev underskudsgarantiens restbeløb på 24.867,65 kroner udbetalt til festivalen. Herud over fik festivalen 272.500 kroner fra Coronastøtte puljen.

I 2022 havde Frederikssund Festivalen et underskud på 95.311 kroner.

Festivalen ansøgte om at få underskuddet dækket og fik tildelt det fulde ansøgte beløb.

Andre artikler fra denne uge

Jul i alle hjerter

​Igen i år kæmper kærlige kræfter for at samle ind til kommunens sårbare familier. Af Tomas Skov JÆGERSPRIS: Foreningen Julehjerter

Læs mere »

Valgmøde i Kulhuse

KOMMUNALVALG: Kulhuse Netværk inviterer til valgmøde med politikere fra alle de opstillede lister til Frederikssund kommunalvalg 2025, der deltager i

Læs mere »

Fire partier samler kræfterne

KOMMUNALVALG: Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Alternativet og Socialdemokratiet indgår teknisk valgforbund og sætter fælles retning en grøn og socialt retfærdig retning

Læs mere »