Museumsdirektør fik pris

FREDERIKSSUND: Torsdag den 8. december var der prisuddeling i Ole Haslunds Hus på Amagertorv i København.

Her fejrede Ole Haslunds Kunstnerfond 20 førende kunstnere og museumsfolk, der har markeret sig stærkt i dansk kulturliv. For 2022 tildelte kunstnerfonden hæders-, kunst- og rejselegater for den samlede sum af 1.7 millioner kroner.

Ole Haslunds Kunstnerfonds Hæderslegater går i år til fire fremtrædende navne. Skuespiller Kirsten Olesen keramiker Morten Løbner Espersen og museumsinspektør Dorthe Aagesen fra Statens Museum for Kunst.

Museumsdirektør, mag.art. Anne Gregersen fra Willumsens Museum i Frederikssund var med på listen over modtagere af kunstlegater.

Legaterne kan ikke søges, men tildeles alene som påskønnelse og hæder.

Frederikssund

Andre artikler fra denne uge

Viuff melder sig syg

FREDERIKSSUND: Entreprenøren og lokalpolitikeren Niels Martin Viuff træder et skridt tilbage. Det meddelte han på Facebook i den forløbne uge.

Læs mere »