Julemanden var med i reklamefilm

Julemanden var med i reklamefilm
Foto: Steen Westh

SKULDELEV: I sidste uge var julemanden på besøg hos Randhi og Jørgen Simonsen, Møllehøj 2 i Skuldelev. Sammen med et filmhold.

Jule-reklamefilmen, der blev optaget uden for parrets hus, var for et firma, der sælger postkasser. Firmaet har de seneste år oplevet en øget interesse for pakkepostkasser. Almindelige forsendelser så som breve er faldende, men den øgede nethandel gør, at pakkeforsendelser er steget – især under corona-pandemien.

Derfor var det pakkepostkassen, der var fokus på.

Kort fortalt handler reklamefilmen om, at julemanden kommer med pakker og bliver utrolig glad for at se familien har en pakkepostkasse – så slipper han for skorstenen. Han bliver så glad, at han tager en selfie med pakkepostkassen. 

Filmen skal køre online på de sociale medier fra slut november og frem til jul.

Andre artikler fra denne uge

Røg på Gershøj havn

GERSHØJ: Trods en kold efterårsvind fra syd, afholdt Gershøj Fritidsfiskerforening den årlige “røgedag” lørdag 24. oktober for interesserede medlemmer. –

Læs mere »

Pilen peger opad

Af Tomas Skov SKIBBY: Lørdag 7. november rykker førsteholdet i Skibby Dartklub op i 3. division uanset udfaldet af dagens

Læs mere »

Bedst til trafiksikkerheden

Frederikssund Kommune har vundet Kommunernes Skoletrafiktest 2026 og indtager dermed førstepladsen på landsplan. FREDERIKSSUND KOMMUNE: Et målrettet arbejde med at

Læs mere »