Josefine Cady overtager skilteværksted

Josefine Cady overtager skilteværksted

Af journalist Conny Probst

SKULDELEV: Grundet svigtende helbred har Jørgen C. Christensen overdraget sit skilteværksted til Josefine Cady, som står klar til at betjene nye og gamle lokale kunder.

Jørgen C. afviklede sit gamle firma for 10 år siden, da sønnen Michael tog over.

– Jeg har bevaret produktionsudstyret og har de seneste år nærmest lavet lidt på hobbyplan, fortæller han.

– Fortrinsvis til lokale firmaer og lokale foreninger. Men nu er der ikke kræfter til mere. Jeg håber, at folk vil tage godt imod Josefine, og vise hende samme støtte og tillid som jeg altid har modtaget, siger Jørgen C. Christensen.

Der dog ikke kommer til at kede sig, da han fortsat er oldermand i Skuldelev Bylaug og tillige hjælper med rådgivning og planlægning ved diverse arrangementer.

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »