Hæveautomat skifter ejer

Hæveautomat skifter ejer
Administrerende direktør for Nokas, Morten Kierkegaard,er i automaten efter kontanter. Foto: Thomas Evaldsen

SKIBBY: En hæveautomat i Skibby skifter nu officielt fra Danske Bank til Nokas. Navnet på automaten er ændret, men det er, som det altid har været. Man kan bare hæve sine kontanter.
Selv om Nokas overtager pengeautomaten ved Meny på Hovedgade 34, er prisen for at hæve danske kroner den samme, og i Nokas er de glade for at kunne servicere borgerne.
– Vi er superglade for, at vi får vores egne pengeautomater, og at vi på den måde kan være med til at sørge for, at borgerne fortsat har adgang til kontanter. Vi arbejder målrettet på at fremtidssikre kontanterne, fordi det er et godt supplement til digital betaling, som også inkluderer de borgere, der har vanskeligt ved at benytte de digitale løsninger, siger Morten Kierkegaard, der er direktør for Nokas.
Det har været vigtigt for Nokas, at priserne for at hæve danske kroner forbliver de samme efter overtagelsen af automaten fra Danske Bank.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »