FERSLEV: I idrætsforeningen Kreds 57 Ferslev-Skibby har de muligvis knækket koden til, hvordan man gør den årlige generalforsamling til et tilløbsstykke, som medlemmerne strømmer til. Mandag 27. april deltog hele 39 medlemmer i generalforsamlingen i klubhuset i Ferslev – ud af en medlemsskare på 307.
Foreningen, som udbyder aktiviteter som gymnastik, yoga, naturtræning, skydning, badminton, bordtennis, floorball, petanque, mountainbike, rollespil og teater, havde arrangeret fællestræning for naturtræningsholdene på plænen inden mødet.
Natur og smørrebrød
Bestyrelsens beretning stod forperson Mette Duus for, og den handlede blandt andet om, hvor vigtigt det er at være en del af et aktivt fællesskab. I samme ånd havde foreningen inviteret Poul Hjulmand til et indlæg om natur og trivsel, hvilket hele generalforsamlingen fik lov at mærke på egen krop gennem en række sjove fælles udendørs øvelser i aftenens sidste forårslys.
Aftenen sluttede med smørrebrød, hygge og snak på tværs af bordene i den gamle forening, som i øvrigt kan fejre 130 år i år. Har man lyst til at være med i fællesskabet, kan man se mere på foreningens hjemmeside ferslevkreds57.dk
/TS









