Fra Skuldelev til Den Gamle By

Fra Skuldelev til Den Gamle By
Onsdag 10. juni gik årets udflugt til Den Gamle By i Aarhus.

SKULDELEV: Igennem året arbejder Netværksgruppen ved Skuldelev Kirke for, at præsten kan give lidt mere i julehjælp til dem, som måtte trænge i lokalområdet. Netværksgruppen strikker og hækler hver eneste tirsdag og sælger alle deres produktioner til årets Julemarked.

Til gengæld får de godt selskab, kaffe og kage – og sammen tager man også på en årlig udflugt, hvor kirken

sponsorerer bussen, mens Rema 1000, Meny og Nordea sponsorer øl, vand, chokolade og køletasker.

Onsdag 10. juni gik udflugten til Den Gamle By i Aarhus. 38 personer steg ombord på bussen fra Adrians Turistfart og afsted til færgen Odden-Aarhus. En lækker frokostanretning ventede og et gåsebryst ligeså, og så blev Den Gamle By indtaget, betragtet og nydt. Efter tre-fire timer i de

gamle købmands-, bager- og radiobutikker var det hjemad igen mod Skuldelev.

– En helt igennem fantastisk dag, fortæller Netværksgruppens formand Susanne Arps, hvortil Jens Christian Larsen tilføjer:

– Nu glæder vi os til årets Julemarked i præstegården sidst i november, hvor gruppens håndarbejde skal sælges sammen med gløgg og æbleskiver. Alt sammen med årets julehjælp for øje.

Alle er velkomne i Netværksgruppen i Skuldelev, som mødes hver mandag kl. 13:30-15:30 i Konfirmandstuen.

Andre artikler fra denne uge