Blomsterfestival og Dannermarked i Rejsestalden

Blomsterfestival og Dannermarked i Rejsestalden
Foto: Camilla Hultén

JÆGERSPRIS: Den 8. april omdannes Rejsestalden til Dannermarked, som er et hyggeligt og smukt indendørs marked med blomster, bæredygtighed og samvær i fokus.

Her kan man opleve kunsthåndværkere, lokale fødevareproducenter, en forening der arbejder med bæredygtighed og live musik.

Farmors Café & Butik sælger mad og drikkevarer i Rejsestalden og blomsterpyntet kage og kaffe i caféen på den anden side af gaden.

Det er forår, påske og det fejres med Jægerspris Blomsterfestival.

Sammen med byens kulturaktører, erhverv, foreninger og folk, mødes man omkring arrangementer på alle hylder.

Mest af alt handler festivalen om samvær.

Samvær gennem alle de forskellige arrangementer, som har at gøre med blomster, planter, træer, bæredygtighed, lokal produktion, kunst, litteratur og musik, m.m.

Jægerspris Blomsterfestival foregår fra den 3. til 10. april.

Man kan se det øvrige program for Blomsterfestivalen på Rejsestaldens hjemmeside.

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »