Ørestadkoret kommer til Krogstrup Kirke

Ørestadkoret kommer til Krogstrup Kirke
Ørestad Kor består af 16 sangere, en pianist og en dirigent. Alle er enten nuværende eller tidligere beboere i Ørestaden på Amager.

KROGSTRUP: Der er høstkoncert i Krogstrup Kirke søndag 20. september kl. 15, hvor Ørestad Kor vil synge for.
-Vi glæder os meget til at synge i den smukke Krogstrup Kirke, som vi har besøgt tidligere, fortæller Eva Sofie Rafn fra Ørestadkoret.
Sammen med kirken har koret arrangeret en høstkoncert og et program, som kredser om sensommeren og naturens kredsløb.
– Gennem fortællinger og sange kommer publikum til at møde vadefugle, sommerfugle, stormfloder, høst og efterårets første forandringer, forklarer Eva Sofie Rafn og fortsætter:
– Sammen vil vi også udforske de forbindelser, som der findes mellem naturens og menneskets rytme – mellem blomstring og forfald, forandring og fornyelse.
– Det lyder måske lidt abstrakt, men det kommer til at lyde fantastisk, supplerer Bent Kurt Christensen, som er menighedsrådsformand i Kyndby-Krogstrup og som har hørt koret før.
– Og efter koncerten byder vi også på en forfriskning i den gamle klokkerbolig ved siden af kirken, siger han.

Koncerten varer en times tid. Undervejs vil publikum formentlig støde på genrer, som jazz, pop, viser, salmer og klassiske værker. Dette under ledelse af dirigent Aleksandra Aia Bertelsen og med Ida Andersson ved klaveret. Der er gratis adgang til koncerten.

Andre artikler fra denne uge