Sig nej tak til irske håndværkere

Sig nej tak til irske håndværkere
Nordsjællands Politi modtog torsdag 6. august fire anmeldelser om en hvid Ford Transit på irske nummerplader, som kørte rundt i Frederikssund.

FREDERIKSSUND: Nordsjællands Politi modtog torsdag 6. august fire anmeldelser om en hvid Ford Transit på irske nummerplader, som kørte rundt i Frederikssund. I bilen sad to udenlandske mænd, som henvendte sig til ældre borgere på deres adresser og tilbød tagrensninger og rens af indkørsler. Flere borgere fandt dette mistænkeligt og kontaktede derfor politiet.

Dermed gjorde borgerne netop det, Nordsjællands Politi anbefaler, nemlig at man takker nej til tilbud fra omrejsende håndværkere.

Hvis nogen uopfordret banker på ens dør og forsøger at sælge noget eller lave en aftale om noget arbejde, skal man afvise dem; hvis muligt notere et signalement af personerne og den bil, de er ankommet i samt ringe 114 og anmelde det.

Laver man alligevel en aftale med håndværkerne, og arbejdet ikke lever op til det aftalte, så er der ikke længere tale om en opgave for politiet, selv om håndværkerne har henvendt sig ulovligt. Der er derimod tale om et såkaldt civilt søgsmål, hvor køber selv skal trække dem i retten. Dét plejer dog at være svært, fordi håndværkerne ofte efterfølgende ikke er til at opstøve – sig derfor blot nej tak til deres tilbud helt fra begyndelsen.

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »