70 røde næser løb i Dalby

70 røde næser løb i Dalby
Deltagergebyret som de 70 deltagere betaler for at deltage, går direkte til Danske Hospitalsklovne.

DALBY: 70 løbere stillede til start da Grønne Dage i Dalby afviklede Klovneløb 2026 og der var medaljer og røde næser til alle som tegn på, at man havde gennemført og dermed støttet Danske Hospitalsklovnes arbejde for indlagte børn på landets hospitaler.

Det var fjerde gang at Grønne Dage afviklede et Klovneløb, og i alt bliver der i løbet af sommeren afviklet 105 Klovneløb forskellige steder i landet. Deltagergebyret som deltagerne betaler for at deltage, går direkte til Danske Hospitalsklovne.

Interessen for Klovneløbet er blevet større år for år og med 70 deltagere er arrangørerne godt tilfredse og efter deltagernes positive tilkendegivelser vil løbet blive arrangeret igen til næste år, oplyses det fra arrangørgruppen ”Grønne Dage”.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Røg på Gershøj havn

GERSHØJ: Trods en kold efterårsvind fra syd, afholdt Gershøj Fritidsfiskerforening den årlige “røgedag” lørdag 24. oktober for interesserede medlemmer. –

Læs mere »

Pilen peger opad

Af Tomas Skov SKIBBY: Lørdag 7. november rykker førsteholdet i Skibby Dartklub op i 3. division uanset udfaldet af dagens

Læs mere »

Bedst til trafiksikkerheden

Frederikssund Kommune har vundet Kommunernes Skoletrafiktest 2026 og indtager dermed førstepladsen på landsplan. FREDERIKSSUND KOMMUNE: Et målrettet arbejde med at

Læs mere »