Lilo & Stitch igen

Lige som den oprindelige tegnefilm foregår den nye version af ”Lilo & Stitch” på Hawaii.

SKIBBY: Skibby Kino viser familiefilmen ”Lilo & Stitch” 31. maj og 1. juni kl.13.30 og så igen 14.-15. juni også kl. 13.30. Det er en live-action genindspilning af Disneys tegnefilm af samme navn fra 2002.

Handlingen følger en ung, forældreløs pige, Lilo, der adopterer en ”hund” fra det lokale internat. Hvad hun ikke ved er, at ”hunden”, altså Stitch, angiveligt er et farligt videnskabeligt eksperiment, som har søgt tilflugt på Jorden og nu gemmer sig fra sin skaber og dem, der ser den som en trussel.

Filmen frarådes børn under 7 år.

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »