Hverdag omkring Sønderby Gadekær

Hverdag omkring Sønderby Gadekær
Det er formand for Skibby Historiske Forening, Niels Nielsen, der fortæller under titlen ’Hverdag omkring Sønderby Gadekær.’

JÆGERSPRIS: Der er foredrag i Rejsestalden arrangeret af Historisk Forening i Jægerspris torsdag 10. april kl. 19:30. Det er formand for Skibby Historiske Forening, Niels Nielsen, der fortæller under titlen ’Hverdag omkring Sønderby Gadekær.’
Ud over det danske land ligger et utal af landsbyer. De fleste har eksisteret i århundreder.
Ved første øjekast ligner de hinanden med en samling huse af forskellig alder, men de har hver deres historie, som er skabt af de mennesker, der gennem tiden har befolket dem.
Denne aften dykker Niels Nielsen ned i Sønderbys historie, som den åbenbarer sig gennem de fortællinger, som en række personer har kunnet fortælle.
Pris: 30 kr. for medlemmer og 50 kr. for ikke medlemmer.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Ny formand og bestyrelse

FREDERIKSSUND: Socialdemokratiet i Frederikssund har på sin seneste velbesøgte generalforsamling lørdag 21. marts valgt en ny bestyrelse, der skal stå

Læs mere »

Ny lokal bestyrelse

FREDERIKSSUND: Efter den nyligt afholdte generalforsamling har Dansk Folkeparti i Frederikssund sammensat en ny lokal bestyrelse. Bestyrelsen konstituerede sig 1.

Læs mere »