Sonja bliver leder af ny musik-, billed- og ungdomsskole

Sonja bliver leder af ny musik-, billed- og ungdomsskole
Sonja Mie Eliassen bliver leder af den nye Lejre Musik-, Billed- og Ungdomsskole, der ser dagens lys 1. januar 2025.

LEJRE KOMMUNE: Sonja Mie Eliassen bliver leder af den nye Lejre Musik-, Billed- og Ungdomsskole, der ser dagens lys 1. januar 2025. Den nye skole er en sammenlægning af Lejre Musik- og Billedskole og Lejre Ungdomsskole og markerer et nyt kapitel for de to institutioner – og for fritidstilbuddene for børn og unge i Lejre Kommune.

Sonja Mie Eliassen bringer en omfattende erfaring med sig. Med mere end 20 års arbejde inden for musik- og kulturformidling, herunder 11 år som souschef i Lejre Musik- og Billedskole, har Sonja solid erfaring med ledelse, projektstyring og strategisk udvikling. Hun står blandt andet i spidsen for store projekter som KUMULT! og Dronten, der engagerer tusindvis af børn og unge i både i Lejre og de omkringliggende kommuner.

Unik mulighed
Sonja ser frem til at træde ind i sin nye rolle.
– Jeg glæder mig enormt til at stå i spidsen for denne nye, spændende institution. Jeg ser det som en unik mulighed for at skabe et stærkt fællesskab på tværs af musik, kunst og ungdomsliv – og for at styrke kreative og skabende læringsmiljøer for vores børn og unge, siger hun.
Privat bor Sonja i Hvalsø, hvor hun er aktiv i lokalmiljøet som frivillig i flere foreninger, og hun har derfor også et stort netværk i kommunen.

En stærkere indsats
Formålet med sammenlægningen er at skabe synergi og styrke den fælles indsats for børn og unge i Lejre Kommune, og sammenlægningen afspejler samtidig et ønske, om at styrke kultur- og fritidstilbuddene for børn og unge. Centerchef Thure Dan Petersen ser frem til, at Sonja med sit engagement og sine stærke lederkompetencer vil føre skolen ind i en spændende fremtid
– Jeg glæder mig til samarbejdet med Sonja, og til at arbejde videre med de synergier, der opstår ved sammenlægningen af de to institutioner, siger han.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »