Historisk Dukke- og Legetøjsmuseum sælger ud

Historisk Dukke- og Legetøjsmuseum sælger ud
Museet var Danmarks største private samling af legetøj med omkring 100.000 forskellige effekter.

Af journalist Tomas Skov

SÆBY: Gamle dukker, modelbiler, Britans landbrugsredskaber, julepynt, tog, tinsoldater og andet legetøj blev solgt i weekenden på Hornsherredvej 417 i Sæby.

Effekterne er fra det lukkede Dukke og Legetøjsmuseum, der havde til huse på Fasanvej 5 i Skuldelev, indtil det lukkede i december 2021.

Museet var Danmarks største private samling af legetøj med omkring 100.000 forskellige eksemplarer.

Det blev stiftet i 1989 af Hanne og Harly Paaske på baggrund af en dukkesamling, der på et tidspunkt fyldte næsten hele deres stue. Og da nabohuset, der tilhørte Selsø Lindholm Gods, blev ledigt, øjnede de muligheden for at åbne et egentligt museum.

Der vil fortsat blive solgt effekter fra museet i weekenderne fremefter.

Andre artikler fra denne uge

Ny formand og bestyrelse

FREDERIKSSUND: Socialdemokratiet i Frederikssund har på sin seneste velbesøgte generalforsamling lørdag 21. marts valgt en ny bestyrelse, der skal stå

Læs mere »

Ny lokal bestyrelse

FREDERIKSSUND: Efter den nyligt afholdte generalforsamling har Dansk Folkeparti i Frederikssund sammensat en ny lokal bestyrelse. Bestyrelsen konstituerede sig 1.

Læs mere »