Sommerfesten nærmer sig

Sommerfesten nærmer sig

Torsdag, fredag og lørdag holder SIK, Skibby Idrætsklub sommerfest ved Skibbyhallen

SKIBBY: Familiesport, dartturnering, padel, musik og dans, banko og alskens former for mad og drikke. Det er nogle af de tilbud, der venter dem, der møder op på idrætspladsen på Hovedgaden 94.

Eller festpladsen, som Skibby Idrætsklub og en masse frivillige sørger for, at den bliver omdannet til i tre dage:

Fra torsdag den 10. august klokken 18 til klokken slår 01.30 lørdag den 12.august/søndag den 13. august.

Torsdag klokken 18.30 starter bankospillet i hallen, hvor der både er diverse kødpræmier og andre præmier skænket af gavmilde sponsorer.

Fredagen byder på en masse sportsaktiviteter og slutter med en ungdomsfest i teltet for de 15 – 18 årige.

Lørdag er der masser at kigge på, hvis man er vild med hestekræfter i form af Puch-knallerter, lastbiler eller Corvetter.

Klokken 11 starter byfestløbet, og her kan man blandt andet opleve fem friske brandfolk, der deltager g i fuld indsatsdragt. Løbet varer en time, hvor de løber en stafet á omgange på cirka 500 meter.

Man kan støtte klubben ved at lave en sponsorkontrakt på holdet. Minimumsbeløb er 10 kroner pr. kilometer.

Sommerfesten slutter med middag og livemusik i Skibbyhallen.

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »