Smil du er på

Foto: Kim Matthäi Leland

FREDERIKSSUND KOMMUNE: – Mange har spurgt til, om kvaliteten af vores fotos kan blive lidt mindre grynet. Og jo, det kan den godt, skriver Nordsjællands Politi på deres facebookside.

– I løbet af det kommende år udskifter vi alle vores fotovogne med nye. Allerede i denne uge lander de første to nye automatiske fartkontrol vogne på de nordsjællandske veje.

– Meldingen er klar;

– Så I behøver derfor ikke at hjælpe os med at afprøve kameraerne i de nye vogne.

– Hvad I derimod gerne må hjælpe os med, er at få antallet af trafikdræbte og tilskadekomne i Nordsjælland endnu længere ned.

– Vi ved, at i fire ud af ti dødsulykker i trafikken spiller for høj hastighed en rolle for, hvor galt det går.

– Så for at nå målet om færre dræbte og tilskadekomne i trafikken, så kræver det, at vi tager toppen af farten.

– Så hjælp os – sænk farten og gå til en rigtig fotograf, lyder nytårshilsenen fra Nordsjællands Politi.

Andre artikler fra denne uge

Forbrydelse og straf

En grum fortælling om henrettelsen på Biltris mark. Af Lars Kiørboe HORNSHERRED: Sognepræsten Hr. Knud Friis skrev i Sæby kirkebogs

Læs mere »