Dannerløbet aflyst

Dannerløbet aflyst

JÆGERSPRIS: I første omgang håbede Hjerteforeningens Motionsklub i Jægerspris, at man – ved at tage en række forholdsregler – kunne skyde Grevinde Dannerløbet ved Jægerspris Slot i gang den 29. marts.

Men nu har man måtte aflyse løbet, der skulle være afviklet for 26. gang. Det skyldes, at Hjerteforeningen i Danmark, som Grevinde Dannerløbet er en del af, har besluttet at indstille samtlige aktiviteter, hvor der er risiko for at blive smittet med Coronavirus. 

Frem til den 1. april gennemfører Hjerteforeningen ikke aktiviteter og arrangementer, der enten er målrettet hjertepatienter, eller hvor både hjertepatienter og andre borgere tænkes at deltage.

I Jægerspris håber man at vende tilbage med næste års løb, som er planlagt til at foregår søndag den 11. april 2021.

Andre artikler fra denne uge

Kampen for kommunen

Hver anden uge op til valget stiller vi en kommunalpolitiker fem spørgsmål. Af Tomas Skov KOMMUNALVALG: Hvordan vil Socialdemokratiet sikre,

Læs mere »

Valgmøde i Skibby

SKIBBY: Ved du hvem, der bedst repræsenterer dine interesser som pensionist? Sådan lød overskriften på den invitation, som Ældresagen, Danske

Læs mere »