Fredeligt nytår

Fredeligt nytår

[vc_row][vc_column][vc_column_text]FREDERIKSSUND KOMMUNE: Flere steder i Nordsjælland har der været episoder, hvor unge har skudt fyrværkeri mod boliger og forbipasserende, oplyser Nordsjællands Politi. 

I Frederikssund skød en gruppe på fem unge fyrværkeri af mod en legeplads og mod vinduerne i en etageejendom. Heldigvis er ingen personer er kommet til skade i forbindelse med hændelserne, som Nordsjællands Politi betegner som værende helt uacceptabel opførsel.

I Skibby, hvor fotograf Steen Westh kiggede forbi fredag formiddag, var der ikke synlige tegn på hærværk. 

I døgnrapporterne er der heller ingen anmeldelser om hærværk i forbindelse med nytåret.

Fotos: Steen Westh[/vc_column_text][vc_single_image image=”41776″ img_size=”800×400 pixel”][/vc_column][/vc_row]

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »