Teater i rampelyset

Teater i rampelyset
Brancheprisen gives til et professionelt producerende teater eller scenekunstkompagni i Danmark, som har gjort sig særligt bemærket. Her er det Cæciliie Philipa Vibe Pedersen, der er PR- og kommunikationsmedarbejder på teatret.

Parkteatret er nomineret til Årets Teater 2025.

FREDERIKSSUND: Det er med stor glæde, at Parkteatret torsdag morgen modtog nyheden om at være blandt de seks nominerede til Brancheprisen Årets Teater.
– Vi er helt enormt stolte over at være nominerede, og glæder os meget til at høre begrundelsen herfor, men vi tager det som et tegn på, at vores teater og vores arbejde er vedkommende, aktuelt og interessant – præcis som vi ønsker at være, siger Teaterleder Karen Nielsen.
Brancheprisen – Årets Teater gives til et professionelt producerende teater eller scenekunstkompagni i Danmark, som har gjort sig særligt bemærket for betydningsfuldt virke i branchen. Modsat de andre priser under Årets Reumert, der nomineres og vælges af den siddende Reumertjury, er det Dansk Teaters medlemsteatre, der indstiller og stemmer om, hvem der får prisen.
Vinderen af prisen offentliggøres ved Årets Reumert prisuddelingen lørdag 31. maj i Skuespilhuset.
De indstillede teatre og scenekunstkompagnier er: Aveny-T, BaggaardTeatret, Bora Bora, Louise Schouw Teater, Aalborg Teater samt altså Frederikssund Kommunes egnsteater, Parkteatret.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »