Premiere på den 8. umulige mission

Premiere på den 8. umulige mission
Ethan Hunt (Tom Cruise) må denne gang erkende, at vores liv er summen af de valg, vi træffer alt imens den højteknologiske action går derudaf.

SKIBBY: I filmen ”Mission: Impossible – The Final Reckoning” er Tom Cruise for ottende gang tilbage i rollen som superspionen Ethan Hunt.

Skibby Kino har Dannarks-premiere på ”Mission: Impossible – The Final Reckoning” torsdag 22. maj kl. 13.30 og viser derefter filmen 22.-28. maj kl. 19.30.

I den forrige film gik Ethan til det yderste i jagten på en fjende fra hans fortid og en skurkagtig kunstig intelligens kaldet The Entity i et forsøg på at sikre en afgørende nøgle, som låser et kammer inde i en højteknologisk russisk ubåd. I kammeret er The Entitys kildekode, som kan bruges til at hjælpe med at ødelægge den.

Christopher McQuarrie har igen instrueret, og Benji (Simon Pegg) og Luther (Ving Rhames) står side om side med Ethan Hunt … eller gør de nu også det?

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »