Når unge tager ansvar – og vi tør give dem pladsen

Når unge tager ansvar – og vi tør give dem pladsen

Der er noget særligt ved et lokalsamfund som vores. Vi kender hinanden, vi hjælper hinanden – og vi bygger vores fællesskab på noget mere end blot geografisk nærhed. Vi bygger det på forpligtelse. Ikke som noget tungt eller tvungent, men som en vilje til at tage ansvar. For sig selv, for hinanden, og for det sted, vi kalder hjem.

Derfor er det med både stolthed og håb, at vi i Skibby Aktive nu tager et vigtigt skridt: Vi opretter et ungdomsudvalg. Et udvalg for – og af – unge mellem 15 og 25 år, som skal være med til at forme fremtidens Skibby og Fjordland.

For os handler det ikke om symbolpolitik. Det handler om tillid. Tillid til, at de unge både vil og kan tage del i det fælles ansvar. Vi ønsker at give dem mere end en stemme. Vi ønsker at give dem reel indflydelse – og en rolle i det forpligtende fællesskab, vi alle er en del af.

Vi ved godt, at det moderne liv trækker i mange retninger. Uddannelse, job, fritidsinteresser og sociale medier fylder i unges hverdag. Men vi tror også på, at de fleste unge gerne vil gøre en forskel, hvis de bliver taget alvorligt og får lov til at sætte deres præg. Det kræver blot, at nogen åbner døren. Det gør vi nu.

Ungdomsudvalget vil få mulighed for at komme med idéer, tage initiativ til projekter og skabe aktiviteter, der styrker ungdomslivet i vores område. Vi ser det som en investering – ikke bare i de unge, men i os alle. For et stærkt lokalsamfund rummer flere generationer, der løfter i flok.

Vi har en forpligtelse – ikke kun som forening, men som samfund – til at vise de unge, at de er vigtige. At deres stemme betyder noget. Og vi har en opgave i at opdrage til ansvar – ikke med løftede pegefingre, men gennem fællesskab og deltagelse.

Når unge får lov at tage ejerskab, vokser de. Og når de vokser, vokser vi som samfund. Måske er det netop her, fremtidens stærke fællesskab skal tage form: i mødet mellem generationer, der tør tage hinanden i hånden og sige: ”Vi gør det sammen.”

Vi glæder os til at møde de unge, høre deres tanker – og lade dem være med til at forme det Skibby og Fjordland, de selv skal leve i.

Andre artikler fra denne uge