Brand i Skibby

SKIBBY: Politiet modtog tirsdag morgen 24. februar en anmeldelse om en brand i et værelse i Skibby, som formentligt var opstået i nogle ledninger i et hulrum mellem nogle gipsplader.

En beboer i ejendommen oplyste, at der boede i alt seks personer i bygningen, hvoraf fire af dem var hjemme under branden, som alle kom uskadte ud af bygningen. Brandvæsenet ankom til adressen og fik ilden under kontrol og slukket ildebranden, som nåede at gøre skade på tagkonstruktionen.

Ingen af beboerne kom alvorligt til skade under branden. Trafikken omkring adressen var for en periode påvirket af slukningsarbejdet, da der kun var et farbart spor .

Andre artikler fra denne uge

Viuff melder sig syg

FREDERIKSSUND: Entreprenøren og lokalpolitikeren Niels Martin Viuff træder et skridt tilbage. Det meddelte han på Facebook i den forløbne uge.

Læs mere »