Kung Fu Panda er tilbage

Kung Fu Panda er tilbage

SKIBBY: Efter ti år er verdens mest usandsynlige kung-fu-mester tilbage og klar til at sparke mås i DreamWorks Animations næste kapitel i den elskede action-komedieserie.

Det sker, når Skibby Kino viser ”Kung Fu Panda 4” (med dansk tale) den 23. til 27. marts klokken 13.30 – det vil sige de første fem dage af skolernes påskeferie.

Efter tre frygtløse eventyr, hvor skurke i verdensklasse blev besejret med uovertruffet mod og vanvittig kampsport, opfordrer skæbnen Dragekrigeren Po til at tage en slapper.

Han er skal nemlig være den næste, spirituelle leder af Fredens Dal.

Det er bare lige det problem, at Po ved lige så meget om åndeligt lederskab, som han gør om stenalderkost.

Dertil skal han også nå at finde og træne en ny Dragekriger, før han kan indtage den ophøjede position.

Og hvad værre er, har en ny, nederdrægtig forbryder, Kamæleonen, meldt sig på banen.

Andre artikler fra denne uge

Jul i alle hjerter

​Igen i år kæmper kærlige kræfter for at samle ind til kommunens sårbare familier. Af Tomas Skov JÆGERSPRIS: Foreningen Julehjerter

Læs mere »

Valgmøde i Kulhuse

KOMMUNALVALG: Kulhuse Netværk inviterer til valgmøde med politikere fra alle de opstillede lister til Frederikssund kommunalvalg 2025, der deltager i

Læs mere »

Fire partier samler kræfterne

KOMMUNALVALG: Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Alternativet og Socialdemokratiet indgår teknisk valgforbund og sætter fælles retning en grøn og socialt retfærdig retning

Læs mere »