Kino har fået lysdæmpere

Kino har fået lysdæmpere

SKIBBY: De 49 frivillige i Skibby Kino har gennem de sidste par år glædet sig til at få udskiftet loftbelysning i salen med dertilhørende lysdæmpere i ”maskinrummet”, fortæller operatør Peter Klarskov.

 – Lysdæmperne er installeret i begyndelsen af 1970 – og den sidste i 1979. De var ikke tidssvarende, og i øvrigt har de brugt for megen  strøm. 

Med et par meget ne donationer, henholdsvis 20.000 kroner fra Sjællandske Medier i 2019 og senere 5.000 kroner fra Brand af 1848 Fonden i 2020, vedtog ”Stormødet” i starten af året, at arbejdet kunne gå i gang.

Samtidig vedtog man også at bruge foreningens overskud fra 2019 til arbejdet.

– Firmaet Light-Tech og Græse El-teknik udført et rigtig godt stykke arbejde. De gamle lamper under loftet er nedtaget, og sidelamperne har fået ændret opsætningen, så der er nu  kommet noget bedre lys i salen, til glæde for vore gæster og os selv.

Lysdæmperne i maskinrummet er nedtaget og erstattet af ny teknik, som er nemmere at betjene.

Inden åbningen (lørdag den 25. juli) af Skibby Kino efter sommerferien vil operatører/rengøringspersonale blive instrueret i at betjeninge det nye lys.

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »