Juletræssalg på Færgegården

Juletræssalg på Færgegården

JÆGERSPRIS: Intet er helt som det plejer i 2020. Men det årlige juletræssalg på Færgegården kan selv en global pandemi ikke ændre på. 

Grevinde Danner Spejderne fra Jægerspris er på plads med juletræer fra Nordskoven. Men i år vil det også være muligt at få bragt juletræet ud på grund af Corona-situationen. 

Forholdende på Færgegården kommer også til at være lidt anderledes, end det plejer, så det bliver muligt at følge sundhedsmyndighedernes anvisninger.

Det betyder blandt andet, at der i år ikke bliver mulighed for at sidde og nyde varme æbleskiver og gløgg, da politiet fraråder dette.

Derudover bliver selve salgsområdet rykket fra gårdspladsen til Færgegårdens græsplæne, hvor det er langt nemmere at holde god afstand.

Grevinde Danner Spejderne sælger juletræer i de tre adventsweekender i december  og mandag og tirsdag inden jul.

Andre artikler fra denne uge

Jul i alle hjerter

​Igen i år kæmper kærlige kræfter for at samle ind til kommunens sårbare familier. Af Tomas Skov JÆGERSPRIS: Foreningen Julehjerter

Læs mere »

Valgmøde i Kulhuse

KOMMUNALVALG: Kulhuse Netværk inviterer til valgmøde med politikere fra alle de opstillede lister til Frederikssund kommunalvalg 2025, der deltager i

Læs mere »

Fire partier samler kræfterne

KOMMUNALVALG: Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Alternativet og Socialdemokratiet indgår teknisk valgforbund og sætter fælles retning en grøn og socialt retfærdig retning

Læs mere »