Foredrag: Skov og Naturpolitik på kollisionskurs

Foredrag: Skov og Naturpolitik på kollisionskurs
Vi har mange krav til skoven, herunder træ, CO2-lagring, biodiversitet og friluftsliv. Torsdag 8. maj fortæller skovridder Esben Møller Madsen om ”Skov og Naturpolitik på kollisionskurs”.

SKIBBY: Foreningen Livet i Skov og Natur indbyder til foredrag ved skovridder Esben Møller Madsen under titlen ”Skov og Naturpolitik på kollisionskurs” torsdag 8. maj kl. 19:00 i Fårestalden på Ryegaard Gods, Munkholmvej 380B, Rye, 4060 Kirke Såby. Der lægges op til debat.
Med udgangspunkt i ønsket om en bæredygtig udvikling, hvor miljøhensyn (natur og klima), sociale hensyn og økonomi skal afvejes og balanceres mod hinanden, vil foredraget fokusere på, at bæredygtigheden er blevet tilsidesat og biodiversitetshensynet har fået en dominerende rolle på bekostning af hovedsageligt klima, økonomi og sociale hensyn. Danmark er med andre ord på kollisionskurs i forhold til bæredygtigheden.

Slagmark for ønsker
Det er vi fordi, der er indlejret en konflikt i vores brug af skovene. Vi forventer, at de skal indfri mange af vores ønsker, og dermed bliver området let en slagmark for forskellige ønsker. Skovene giver os træ (byggeri, møbler, varme mm) – men vi må importere 80 procent af vores forbrug; de skal give os mulighed for friluftsliv (individuelt og gruppevis); skovdrift er et kraftfuldt værktøj i forvaltningen af CO2-problemet; skovene kan sikre os rent drikkevand og skovene kan tilgodese ønsket om biodiversitet.
Hvem tager egentlig ansvaret for Danmarks bæredygtige udvikling? Esben Møller Madsen er blandt andet medforfatter til bogen Klimaskoven.
Tilmelding og betaling via foreningens hjemmeside: www.livet-i-naturen.dk

Andre artikler fra denne uge