Fjordkunst udstiller i Skibby Menighedshus

Fjordkunst udstiller i Skibby Menighedshus
Hver af de 11 deltagende kunstnere har udvalgt tre malerier,

SKIBBY: Fjordkunst, en lokal mangfoldig kunstnersammenslutning, inviterer besøgende til at se en unik udstilling i Skibby Menighedshus fra 5. august til 30. september 2024.

Hver af de 11 deltagende kunstnere har udvalgt tre malerier, der på forskellig vis afspejler deres personlige forhold til det at udstille i menighedshuset og til deres fortolkning af relationen mellem kunst og det åndelige rum.

Udstillingen er ikke kun en æstetisk oplevelse, men også en invitation til at reflektere over maleriernes emotionelle budskaber. Besøg Skibby Menighedshus og lad dig berige af kunstens magi og dybere betydning.

De deltagende kunstnere er Carsten Bruun, Inge Margrethe Bonde, Lona Warburg, Anne Gry Andersen, Margo Christensen, Gurli Solveig Landrock, Lilly Lund Hjorhøy, Inge Prier, Inger Kruse, Maibritte Allsand og Heidi Ostenfeld.

For mere information om foreningen kan fås ved at besøge fjordkunst.dk

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »