Fem haller lukket i sommerferien

Fem haller lukket i sommerferien
Lejre Kommune har desværre endnu en gang konstateret et sikkerhedsproblem med loftsbelysningen i fem af kommunens idrætshaller. Foto: Lejre Kommune

LEJRE KOMMUNE: Lejre Kommune undersøger af sikkerhedshensyn lamperne og holder de berørte haller lukket undervejs.

Ved et kontroleftersyn har Lejre Kommune desværre endnu en gang konstateret et sikkerhedsproblem med loftsbelysningen i fem af kommunens idrætshaller. Af hensyn til brugernes sikkerhed blev de berørte haller lukket umiddelbart efter, at problemet blev konstateret.

Lejre Kommune er i gang med en grundig undersøgelse af forholdene og vil opdatere offentligheden via Lejre.dk, så snart der foreligger nyt.

Det forventes, at hallerne vil være lukket det meste af sommerferien – en periode, hvor aktiviteten i hallerne er lav. Alle berørte foreninger og brugere er blevet informeret direkte.

Berørte haller

Bramsnæsvig hallen

Osted hallen

Trællerup hallen

Sæby Gershøj Hallen

Lejre Hallen

Andre artikler fra denne uge

Kunst hos lægen


SKIBBY: Henrik Schlytter havde en udposning på maven, så han besluttede, at besøge sin dygtige læge, der hedder Torkil og

Læs mere »