Få færre dræber- snegle til næste år

Få færre dræber- snegle til næste år

HAVEN: Æggejagt i haven rimer for de fleste på påske og forårstraditioner. Men der kan være god grund til at gå på jagt i haven her i efteråret – selv om det er en helt anden slags æg, haven gemmer på netop nu.

Den iberiske skovsnegl, som de fleste nok bedst kender som dræbersneglen, bruger nemlig efteråret på at lægge æg i haven, fortæller Haveselskabet. 

Sætter man ind mod snegleæggene nu, kan man minimere antallet af de upopulære snegle i haven næste år. For en enkelt snegl kan lægge op til 400 æg på en sæson.

Find og genkend dræbersneglens æg
Et godt sted at kigge efter snegleæg er under krukker og brædder, i drivhuset eller kompost- og kvasbunken, for dræbersneglene lægger helst sine æg på steder, hvor jorden ikke tørrer ud, og hvor temperaturen ikke svinger for meget fra nat til dag.

Dræbersneglene lægger sine æg i klumper på 20-30 stk. Æggene er mælkehvide som snebær og let ovale – cirka tre til fire millimeter. Andre snegleæg er som regel mere klare i farven.

De indsamlede æg kan man enten putte i en pose, som der bindes knude på, og smide i skraldespanden, eller man kan kvase æggene eller hælde kogende vand over dem.

Hvis man vil have flere gode råd til at komme dræbersneglene til livs, har Haveselskabet samlet de bedste tips til at forebygge og bekæmpe dræbersnegle i haven på deres hjememside.

Andre artikler fra denne uge

Sammen i det svære

Nyt initiativ skaber fællesskab for pårørende til personer med psykisk sygdom. FREDERIKSSUND: At leve med psykisk sygdom kan være krævende

Læs mere »

Onsdagsmøde i Gershøj

GERSHØJ: Gershøj Fritidsfiskerforening startede onsdag 28. januar traditionen tro op med ugentlige onsdagsmøder i hele februar og marts for foreningens

Læs mere »